Droniarstwo jest pasją, która wymaga nie tylko pewnej ilości gotówki, ale również wiedzy. Jednak o tym, jakie założenia trzeba spełnić, aby w pełni legalnie korzystać z dużego drona na terenie Polski, powiemy w innym artykule. Dzisiaj natomiast skupimy się na wiedzy na temat sprzętu, którą powinien posiadać każdy pasjonat zdalnie sterowanych maszyn latających. W szczególności podpowiemy, jaki dron na początek będzie najlepszy.
Spis treści artykułu:
Wielkość drona na początek
Aby sterowanie dronem było możliwie najłatwiejsze i nie zniechęciło nas już na samym początku, warto wybrać możliwie mały sprzęt. Dzięki niewielkim wymiarom pilotowanie maszyny będzie zdecydowanie łatwiejsze. Ponadto małe rozmiary przyczynią się do ograniczenia uszkodzeń, które w przypadku posiadania dużego drona i niewielkich umiejętności mogłyby się zdarzać nagminnie.
Nauka latania dronem to dość trudny proces i trzeba się na to przygotować na samym początku przygody. Małe wymiary drona to oczywiście zaleta, ale nie należy popadać tu w skrajność. Nieco większe modele to więcej miejsca na ewentualną kamerę, większa stabilność i odporność na boczne podmuchy wiatru raz więcej miejsca na zasilanie, co przekłada się na dłuższy lot. Przygodę zaczynamy od małego modelu, w miarę możliwości warto wybrać taki, który ma osłonięte wirniki – w momencie wpadnięcia na przeszkodę niweluje to możliwość większych uszkodzeń.
Generacja drona
Mimo iż o dronach wiemy od niedawna, prawdą jest, że obecnie na rynku mamy trzecią generację tych urządzeń. Wyróżniają się one tym, że poprzednie wersje były zwyczajnie uboższe w zastosowane rozwiązania technologiczne. Brakowało wielu funkcji ułatwiających sterowanie, a co za tym idzie znacznie częściej zdarzały się różnego typu kraksy i uszkodzenia. Dlatego wybierając drona na początek, zwróć uwagę na to, czy jest on możliwie najnowszy. Nie zapomnij również sprawdzić, jakie funkcje dla początkujących posiada dane urządzenie.
Już na tym etapie zakupów i późniejszego używania warto przemyśleć podstawową kwestię kontrolowania lotu drona. Z jednej strony mamy sterowanie za pomocą aparatury RC, z drugiej – za pomocą aplikacji. Obie wersje mają swoje zalety i wady, i zanim zaczniemy latać, warto przemyśleć, z którą będzie nam bardziej po drodze. Aplikacje są prostsze i łatwiejsze w obsłudze, RC pozwala na sterowanie w nieco większym zasięgu, łatwiej też je rozbudować.
Zasilanie drona dla początkujących
Wszystkie drony zasilane są z umieszczonych na ich pokładzie pakietów akumulatorów. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że to od wielkości drona zależy, jakiej pojemności baterie zostały użyte. Zgodnie ze stwierdzeniem tym, w mniejszych urządzeniach znajdziemy małe pakiety pozwalające na jedynie parę minut lotu.
Czas jednak nie odgrywa najważniejszej roli, a to, żebyśmy mogli wymienić baterię na drugą w dowolnym momencie. W ten sposób czas, jaki spędzimy na szlifowaniu umiejętności sterowania, znacznie się zwiększy. Wystarczy jedynie wylądować, zmienić baterię i znów można wzbijać się w powietrze.
Jakie funkcje pomagają w sterowaniu dronem?
Na początku, aby ułatwić sobie naukę latania najlepszym wyborem będzie dron posiadający szereg funkcji dodatkowych, dzięki którym często unikniemy zniszczenia urządzenia. Do funkcji tych zaliczamy:
-
Headless – dzięki tej opcji sterowanie dronem nie będzie zależne od jego orientacji w terenie.
-
Funkcja powrotu do nadajnika – szczególnie przydatna, gdy wlecimy tam, gdzie nie powinniśmy i nie potrafimy wrócić. Dron samoczynnie wróci nad naszą głowę, omijając wszystkie przeszkody.
-
Automatyczny start i lądowanie – to w zasadzie dwie funkcje, dzięki którym dron samoczynnie wystartuje i wyląduje. Dzieje się to najczęściej po naciśnięciu wybranego przycisku umieszczonego na aparaturze lub ekranie smartfona. Warunkiem wykonania ruchu jest to, aby urządzenie znajdowało się w zasięgu nadajnika.
Czy kamera w dronie na początek jest niezbędna?
Kamera w dronie do nauki latania nie jest niezbędnym elementem. Jednak urządzenia tego typu kupujemy głównie do filmowania terenu z lotu ptaka, dlatego w pełni zrozumiałym krokiem jest kupno drona fabrycznie wyposażonego w oko kamery.
Kwestią kluczową powinno być dla nas podstawowe założenie, czy filmujemy z drona czy tylko latamy a wykonywanie zdjęć czy filmów to dodatek. Różnica wydaje się niewielka, ale jest kluczowa. Jeśli bowiem myślimy przede wszystkim o filmowaniu, warto zainwestować w sprzęt nieco większy i mocniejszy, w którym na przykład znajdzie się miejsce dla kamery GoPro, lub jego własna będzie bardzo dobra. Jeśli to tylko rozrywka, inwestycja w drogą aparaturę jest bezsensowna – wystarczy nam wówczas słabsze urządzenie z kamerą zintegrowaną z pokładem drona. Często ich parametry w zupełności wystarczą.
W przypadku urządzenia nagrywającego ważne są cztery aspekty: maksymalna rozdzielczość filmów, liczba nagrywanych klatek, nośnik danych i czas działania akumulatora. Każdy z wymienionych parametrów powinien być jak najwyższy, aby powstające nagrania były jak najlepszej jakości. Idealne parametry kamery do drona to rozdzielczość na poziomie FullHD, nagrywanie z prędkością przynajmniej 30 klatek na sekundę na dużą kartę pamięci i czas działania na wbudowanym akumulatorze przynajmniej 30 minut.
⇒ Zastanawiasz się jaki dron na prezent kupić? Poznaj nasz ranking 2022!
Wybór drona na początek nie jest łatwy. Wiedza o urządzeniach tego typu jest powszechnie dostępna, jednak często musimy zasięgnąć informacji w bardziej fachowym źródle i poświęcić nauce wiele czasu. Mimo to ilość rozrywki, jaką otrzymujemy w zamian opanowania sztuki sterowania dronem, w pełni rekompensuje trudy związane z poznaniem branży.