Dron do 300 zł – wybieramy drona zabawkę!

Droniarstwo jest pasją niezwykle podobną do modelarstwa. W obu przypadkach przyjemność czerpiemy ze sterowania zdalnie sterowanym urządzeniem, jednak druga opcja wymaga od nas również umiejętności konstruowania. Droniarstwo jest również tańsze, ponieważ już za 300 zł jesteśmy w stanie kupić całkiem fajnego drona, który dostarczy nam mnóstwo frajdy i przyjemności. Jednak, jak go wybrać, aby później nie żałować wyboru?

Co to jest dron? Wyjaśniamy!

Wciąż wiele osób niestety nie wie, czym charakteryzuje się i jakie zadania spełnia dron. Dlatego w pierwszej kolejności postanowiliśmy wszystko wyjaśnić.

Otóż pojęcie „dron” pierwszy raz zostało użyte przez wojsko (prawdopodobnie amerykańskie). Określało ono zazwyczaj zdalnie sterowane urządzenie służące do rozpoznawania terenu lub usuwania podłożonych przez wroga ładunków wybuchowych. Jednak wraz z biegiem czasu drony zostały przeniesione do cywila, a ich główną funkcją stało się dostarczanie rozrywki. Ponadto coraz częściej mówi się, że sprzęt tego typu ma być wykorzystywany przez firmy kurierskie do dostarczania paczek.

Obecnie drony cywilne pozwalają wykonywać zdjęcia i nagrania z lotu ptaka, czy ścigać się, jeżeli mamy na myśli znacznie szybsze urządzenia. Wykorzystywane są również przez policję, czy służby porządkowe. Biorą wtedy udział w poszukiwaniach przestępców, czy zabezpieczaniu imprez masowych, do czego nadają się wyśmienicie.

Są to jednak bardzo drogie maszyny, a my w tym artykule zastanawiamy się, jak wybrać drona do 300 zł, dlatego dalsza część tekstu będzie mówiła właśnie o tym.

Czym charakteryzuje się dron do 300 zł?

Na wstępie warto zaznaczyć, że drony oferowane dzisiaj znacznie różnią się możliwościami od urządzeń dostępnych w sprzedaży, chociażby rok temu. Wtedy 10-12 minut lotu było maksimum w momencie, gdy dzisiaj drony do 300 zł mogą latać nawet przez 40 minut, co jest bardzo dobrym wynikiem.

Jednak podstawowe założenia dotyczące latania nadal pozostają te same – drony w tym budżecie są lekkie, dlatego korzystać z nich komfortowo można jedynie w zamkniętej, bezwietrznej przestrzeni. Silniki zastosowane w sprzęcie tego typu również nie cechują się zawrotną mocą, dlatego maksymalna wysokość, jaką będziemy mogli osiągnąć, oscyluje wokół 50-100 metrów. Jest ona jednak w pełni wystarczająca do tego, aby opanować sztukę sterowania dronem.

Plusem dronów zabawek jest krótki czas ładowania. Zazwyczaj wynosi on około godziny, co oznacza, że w ciągu dnia możliwe jest odbycie kilku, owocnych sesji w powietrzu. Taki stan rzeczy sprzyja poznawaniu sterowania, co jest najważniejsze, kiedy w niedługim czasie planujemy przesiąść się na lepszy sprzęt.

Musimy z pokorą podchodzić do własnych możliwości. Co byśmy nie powiedzieli, jest to urządzenie latające i jako takie podlega zawsze prawom fizyki. Może upaść i się zepsuć, a zawsze znacznie łatwiej przełknąć utratę 300 złotych zamiast trzech tysięcy. Poza tym nie taki diabeł straszny – najlepsze drony do 300 zł to masa zabawy i sporo nauki która raz zakodowana pozostanie niezmienna i przyda się w późniejszym terminie, jeśli w swoje ręce dostaniemy lepsze i mocniejsze urządzenie.

Dokładne parametry drona do 300 zł

Mamy już omówioną wysokość, czas lotu i czas ładowania drona do 300 zł. Jak jednak powinny przedstawiać się funkcje takie, jak kamera, złącza i wszelkie dodatkowe funkcjonalności?

Przechodząc do omawiania kamery, musimy zaznaczyć, że w tym budżecie nie odnajdziemy drona z kamerą wysokich lotów. Nie mniej, jednak będzie to sprzęt pozwalający na nagranie filmu w zadowalającej jakości. Dlatego warto poszukiwać urządzenia z kamerą o maksymalnie dużej rozdzielczości. Niezbędnym minimum jest 1 megapiksel, najlepsza opcja przewiduje zastosowanie kamery 2 megapikselowej.

Większość dronów do 300 zł w zupełności nadaje się do latania i poznawania całej otoczki korzystania z nowej i ciekawszej perspektywy, ale swoje osiągi uzyskuje kosztem jakości kamer – w wielu modelach stosuje się zwykłą VGA o małej rozdzielczości i matrycy. Za dwukrotność przyjętej przez nas ceny maksymalnej można mieć już drona, którego kamera będzie rejestrować obraz w 4K. Na szczęście modele firm Overmax, Visuo czy MJX oferują kamery na tyle dobre, że rejestrują dobrej jakości obraz. Na początek będzie to dla nas doskonałe rozwiązanie.

Jeśli chodzi o złącza, znaczna część dronów do 300 zł będzie posiadała jedynie USB. Będzie ono niezbędne zarówno podczas ładowania baterii, jak i przenoszenia nagranych filmów na dysk komputera. Ponadto wybrane urządzenia są wyposażone również w czytnik kart pamięci. Jest to rozwiązanie dobre, gdyż ograniczamy zużycie portu USB, jednak drony z tym złączem mogą okazać się droższe.

Wśród dodatkowych funkcji zdecydowanie dominuje Wi-Fi. Dzięki łączności bezprzewodowej pilot będzie mógł sterować dronem, a także uzyska podgląd z kamery na żywo, co jest najatrakcyjniejszą funkcją dla początkujących pilotów dronów.

Już tak na koniec tylko wspomnimy o tym, aby sprawdzać dokładnie opis urządzenia. Poszukuj w nim informacji o tym, czy dron po wyjęciu z pudełka jest gotowy do lotu, ponieważ może okazać się, że elementy kluczowe takie, jak aparatura, czy bateria będziesz musiał dokupić. Sprawdź również, co producent dołącza do zestawu, gdyż wiele z nich jest wzbogacanych o dodatkowe, pozornie zbędne akcesoria.

Warto wiedzieć, że większość tanich dronów jest niezwykle lekka. Waga takiego urządzenia nie powinna przekraczać 300 gram. Mała waga to dłuższy lot. W tym pułapie cenowym znajdziemy też modele z osłonami wirników – to kolejna cecha, na którą warto zwrócić uwagę. Rozwiązanie takie ochrania wirniki przy uderzeniach, i jeśli producent nie zawarł dodatkowych śmigieł w zestawie, czeka nas wydatek. Poza wagą i osłonami możliwe jest znalezienie modelu z składanymi ramionami – sprzyja to jego przechowywaniu. W wielu wypadkach możemy napotkać dodatkowe baterie czy wirniki, ale radzimy pozostawać przy sprawdzonych producentach – łatwiej o części, nawet do najtańszych modeli.

Wybór drona do 300 zł szczególnie dla osób niezaznajomionych z rynkiem może stanowić niemały problem. Najważniejsze jednak jest, żeby skupić się na kluczowych i najbardziej podstawowych parametrach, gdyż drony w tym budżecie to w większości zabawki wyposażone w dodatkowe funkcje, dzięki którym opanujemy pilotowanie urządzeń zdalnie sterowanych i przygotujemy się do przesiadki na większy sprzęt.

Ranking dronów do 300 zł:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również