Ranking dronów profesjonalnych

Artykuł ten będzie poświęcony rankingowi profesjonalnych dronów z 2017 roku. Skupimy się w nich na modelach, które cieszą się dużym uznaniem zarówno użytkowników, jak i recenzentów. Ponadto wskażemy, czym wyróżnia się dany dron profesjonalny. Zatem zapraszamy do lektury i dzielenia się własnymi opiniami!

Dron DJI SPARK

Firma DJI znana jest z produkcji dronów, które nie kosztują mało, ale spełniają wszystkie oczekiwania swoich użytkowników. SPARK jest właśnie jednym z tych produktów, który powinny nabyć osoby nieuznające kompromisów. Mimo iż jest to mini dron, w pełni pozwala on poczuć się pilotem zdalnie sterowanej maszyny latającej. Wyposażony jest w cztery, wysokiej jakości silniki, które są w stanie wygenerować duży ciąg.

Ponadto na przodzie urządzenia znajduje się kamera o maksymalnej rozdzielczości 12 megapikseli. Dzięki niej możliwe jest nagrywanie filmów i robienie zdjęć bezpośrednio z pokładu drona. Warto nadmienić, że maksymalna rozdzielczość nagrań wykonywanych przy pomocy DJI Spark to FullHD, dlatego będą one charakteryzowały się naprawdę dobrą jakością. Nie musisz obawiać się również o trudności w sterowaniu, gdyż dron wyposażony jest w moduł 3D i wiele udogodnień innego typu.

DJI Mavic Pro

Pierwsza generacja Mavic Pro to seria która windowała osiągnięcia dronów do wysokiego pułapu. Obecnie sporo urządzeń korzysta z rozwiązań zawartych w Mavic Pro, a DJI wypuściło drugą generację swojego flagowego quadrocoptera. Pro jest cięższy od Mavic Air o blisko 300 gramów. Potrafi wysyłać wysokiej jakości obraz w odległości 80 metrów od operatora w rozdzielczości do 720p, a na dedykowanych bateriach przeleci nawet 15km. Wbudowana kamera radzi sobie idealnie z obrazem w rozdzielczości 4K i nie ma zamiaru nawet się zająknąć przy 30 klatkach na sekundę, w Full HD sięga nawet 60 klatek. Dron jest też relatywnie cichy i bardzo trwały dzięki udanemu mariażowi tworzyw sztucznych i stopów magnezu. Kamerę cofnięto w głąb konstrukcji, przez co niespodziewane wypadki raczej nie będą w stanie jej uszkodzić. Trzyosiowy, zaawansowany gimball i cyfrowa stabilizacja rejestrowanego obrazu pozwalają na zapis płynnego nagrania bez martwienia się o jakość.

Podobnie jak mniejsi odpowiednicy, układ sensoryczny Mavic Air potrafi poradzić sobie samodzielnie z omijaniem przeszkód tworząc trójwymiarową siatkę terenu wraz z wszystkimi przeszkodami wymagającymi ominięcia. Dron samodzielnie wyląduje, posiłkuje się danymi GPS ale także satelitarnego Glonass, wróci do operatora w razie utraty sygnału i w czasie rzeczywistym informuje o stopniu zużycia baterii i konieczności jej wymiany czy naładowania. System Active Track, obecny też w Sparku, wymaga jedynie wskazania obiektu za którym ma podążać – urządzenie doskonale poradzi sobie z jego śledzeniem. Mavic Pro posiada też możliwość zadania określonej wysokości względnej, którą dron zachowa bez względu na zmiany terenu i będzie podążać za obiektem np. za kolarzem na rowerze, poruszając się na zadanym pułapie.

Mavic Pro to absolutny fenomen. Cenowo nie jest to – biorąc pod uwagę dość specyficzne uwarunkowania tego sprzętu – jakiś wysoki pułap. Cztery tysiące złotych w zupełności wystarczą, by cieszyć się przyjemnym, długim lotem na spory zasięg – nawet cztery kilometry od operatora dron jest w pełni funkcjonalny i przewidywalny. Kontroler zestawu jest bardzo ergonomiczny i przyjemnie leży w dłoni. Szybko się do niego przyzwyczaja a używanie nie męczy dłoni.

Dron DJI Phantom 4 PRO

Seria dronów Phantom jest marką samą w sobie. Z każdym kolejnym urządzeniem firma DJI udowadniała, że wie, jak produkować profesjonalne drony. Taki też jest Phantom 4 PRO, który jest najnowszym produktem z tej rodziny.

Podobnie, jak poprzedni model w naszym rankingu, tak i ten to quadrocopter z kamerą. Phantom 4 jest jednak od poprzednika większy i znacznie lepiej wyposażony. Zastosowano w nim nie tylko wyższej klasy silniki, ale również kamerę zdolną do nagrywania filmów w jakości 4K przy 60 klatkach na sekundę. Smaczku dodaje fakt, że została ona zamontowana na specjalnym gimbalu, który w pełni niweluje wszelkie drgańa powstałe w trakcie lotu.

Producent zadbał również o wygodę pilotowania. W zestawie wraz z dronem znajduje się aparatura z bardzo dobrze rozlokowanymi przyciskami i gałkami. Jej wielkość również jest idealna, dzięki czemu bardzo dobrze leży w dłoniach. Sterowanie urządzeniem jest też wspierane w sposób elektroniczny. Po naciśnięciu wybranego przycisku na aparaturze lub ekranie smartfona uruchomi się jeden z trybów lotu lub uruchomi się wysoce dopracowana funkcja omijania przeszkód. Dronem DJI Phantom 4 można też sterować w pełni z poziomu smartfona, co jest wygodne dla nowych użytkowników.

Parrot Anafi Thermal

Parrot to firma specjalizująca się w produkcji wysokiej jakości dronów dla geodetów, filmowców i do zwykłej rozrywki. Model Anafi Thermal to urządzenie niezwykle lekkie i w pełni profesjonalne. Gotowy do lotu waży 315 gramów, więc tylko nieco więcej od podstawowego Sparka w rodzinie DJI. Długotrwałość lotu wynosi 26 minut, zasięg – około 4 kilometrów. Do obsługi dron używa aplikacji Free Flight 6 wymyślonej na potrzeby systemów Android i iOS, więc do jego obsługi wystarczy większość powszechnie dostępnych smartfonów. Oczywiście zawarty kontroler w pełni z nimi funkcjonuje. Dron potrafi latać w zawartej wirtualnej mapie, po zadanej trajektorii i z wykorzystaniem własnych sensorów do omijania przeszkód terenowych.

Tym, co odróżnia Anafi Thermal jest obecność na pokładzie kamery termowizyjnej. Wysokiej jakości urządzenie pracuje w paśmie FLIR i potrafi wykryć na przykład nie działający panel słoneczny, poradzi sobie z detekcją źródła ciepła o niższej lub wyższej temperaturze według zadanych zmiennych. Kamera zintegrowana jest z wysokiej jakości urządzeniem Sony, rejestrującym obraz w rozdzielczości 4K w 30 klatkach na sekundę. Gimball jest trzyosiowy, hybrydowy i działa w zakresie 180 stopni obrotu kamery – dzięki temu obraz jest w pełni płynny a drgania nie mają wpływu na jego jakość.

Konstrukcja wykorzystuje oprócz tworzyw sztucznych karbon w dużej ilości, więc dron jest bardzo lekki i wytrzymały, a co za tym idzie – dość drogi. Wydatek rzędu dziesięciu tysięcy złotych nie powinien nikogo dziwić. Płacimy jednak za w pełni funkcjonalne, doskonałe narzędzie przydatne w pracy każdego profesjonalisty.

Parrot Anafi

Jeden z podstawowych modeli Parrota możemy mieć już od trzech tysięcy złotych. W tej cenie i ze swoimi możliwościami staje się on realną i atrakcyjną alternatywą dla droższych modeli DJI. Anafi jest kompaktowy, lekki i w pełni składany – nie zajmuje wiele miejsca. Potrafi latać do 55km/h (w trybie sport), system GeoFence tworzy obszar którego nie opuści, automatycznie wraca do właściciela i pozwala się znaleźć jeśli zgubi zasięg. Dużą zaletą jest gniazdo USB, dzięki któremu można go szybko naładować nawet z urządzeń typu powerbank. Dopracowana sylwetka i aerodynamika sprawiają, że jest to też jeden z najcichszych dronów w swojej klasie. Małą wagę uzyskano dzięki stosowaniu karbonu i włókien węglowych – urządzenie jest leciutkie i bardzo wytrzymałe.

Kamerę do Anafi zaprojektowało i wykonało Sony. Matryca CMOS doskonale radzi sobie z rejestracją nawet w 4K i trybie HDR, pozwalając na zdjęcia i filmy w dużej rozdzielczości i bogatych w szczegóły. Kamera obraca się w zakresie 180 stopni w pionie, więc dron może realizować dynamiczne ujęcia z o wiele szerszego kąta i o ciekawych perspektywach. Dla fotografii kamera jest w stanie realizować zdjęcia o rozdzielczości 21 Mpix, bardzo ostre i doskonałe pod względem kontrastu i oddania barw. Obiektyw ma ogniskową f/2.4, więc jest to urządzenie o jasnej i ostrej optyce.

Ergonomia kontrolera i przygotowanie drona do lotu są najwyższej próby. Anafi jest lekki, relatywnie tani i bardzo dobrze wykonany, a jakość obrazu będzie w większości zastosowań bardzo zadowalająca. W ofercie Parrota są drony mocniejsze i o wiele droższe (jak flagowy model Sequoia), w tym pułapie cenowym jest to jednak jedno z najlepszych rozwiązań pod kątem jakości do ceny.

Yuneec H520

Jeden z najlepszych heksakopterów dostępnych na rynku. Jaskrawe ubarwienie zwraca na niego uwagę i nie bez powodu – warto się nim zainteresować. H520 ma znakomite parametry lotu, jest lekki, wytrzymały i doskonale wykonany. Jest to w zasadzie w pełni profesjonalna platforma do w pełni komercyjnych zastosowań. Znajdzie zastosowanie w dziedzinach ochrony, inspekcji, ratowania ludzi, pożarnictwa, ale sprawdzi się też jako doskonały dron do filmowania czy wykonywania w pełni profesjonalnych fotografii. Można zainstalować na nim różne kamery, także termowizyjne i do modelowania powierzchni w rzutach izometrycznych i trójwymiarowych map określonej przestrzeni. Lata się nim znakomicie a układ sześciu wirników jest mocny i niezawodny. Software urządzenia daje dostęp do wszystkich swoich funkcji, ale jeśli sytuacja tego nie wymaga, radzi sobie samodzielnie z sensoryką i stabilizacją całej platformy.

Podstawą działania platformy jest system kontroli ST16S, który obejmuje wszystkie funkcje sterowania i komend głosowych dla wygodnego użytkowania platformy. Zawarte kamery potrafią rejestrować obraz w wysokiej rozdzielczości i sprawnie działają tak w zakresie słabego światła, jak i dużych kontrastów – jakość obrazu jest absolutnie bezkompromisowa. Stabilizowany cyfrowo gimball pozwala na instalację kamer ściśle dedykowanych do filmowania i zdjęć, a to znacznie podnosi możliwości całego zestawu.

Jest to w pełni profesjonalny, doskonale wykonany dron przeznaczony do spełniania zadań komercyjnych i przemysłowych, stworzony do ciężkiej pracy – długotrwałość lotu to prawie pół godziny. System GeoFence ogranicza obszar działania drona, a zadane plany lotu urządzenie wykonuje bezproblemowo. Dla zawodowców – obowiązkowa pozycja. Dla amatorskich zastosowań Yuneec ma doskonały model Mantis Q.

Dron Yuneec Typhoon H Advanced

Dron mało znany w opinii publicznej, jednak osoby bardziej zaznajomione z branżą na pewno nie przeszły obojętnie obok tego produktu. Hexacopter posiada sześć, mocnych silników, które są w stanie wygenerować ciąg pozwalący na bardzo precyzyjne latanie. Pod dronem, na specjalnie skonstruowanym gimbalu znajduje się kamera nagrywająca obraz 4K w 30 klatkach i FullHD w aż 120 klatkach na sekundę. Ujęcia powstające przy pomocy tego sprzętu są naprawdę płynne i pozbawione wszelkich, niepotrzebnych poruszeń.

Aparatura drona Yuneec wyposażona jest w ekran, który w czasie rzeczywistym wyświetla wszystkie aktualne parametry drona, a także pozwala je w dowolnej chwili zmienić. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie ustawień do aktualnie panujących warunków.

Nowością, której nie znajdziemy w poprzednich modelach w naszym rankingu, jest funkcja team mode. Pozwala ona sterować dwóm osobom w tym samym czasie. Po jej uruchomieniu jeden operator skupia się na sterowaniu dronem, a drugi zmienia ustawienie kamery. Jest to niewątpliwie bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które zawodowo zajmują się filmowaniem z drona. Krótko mówiąc, bardzo dobry, profesjonalny dron.

DJI Mavic PRO Combo

Kolejny, już trzeci produkt od DJI w naszym rankingu. Tym razem mamy do czynienia z dronem, który sprawdzi się zarówno w rękach profesjonalistów, jak i amatorów. Zasięg Mavic PRO Combo to zawrotne 7 km, dzięki czemu możliwe jest filmowanie nawet bardzo odległego terenu. Łączność pomiędzy dronem, a aparaturą lub smartfonem odbywa się za pośrednictwem autorskiego systemu transmisji DJI OcuSync, który zapewnia znacznie lepszą jakość połączenia w porównaniu do klasycznego Wi-Fi.

Dron wyposażony jest również w szereg funkcji i czujników ułatwiających pilotowanie. Na wstępie warto zaznaczyć, że urządzenie może samo wrócić do punktu startu i ominie przy tym wszystkie przeszkody stojące na jego drodze. Ponadto dron posiada również bardzo dokładny lokalizator GPS, dzięki któremu jest w stanie pokonać wcześniej wyznaczoną trasę. Maksymalna jakość nagrywanego obrazu to FullHD, a czas, jaki urządzenie może spędzić w powietrzu, wynosi około 25 minut.

Dron DJI Inspire 2 Craft

Inspire 2 Craft to dron profesjonalny naprawdę przeznaczony dla profesjonalistów nie tylko ze względu na cenę, ale również sterowanie wymagające posiadania doświadczenia. Maksymalna prędkość, z jaką może poruszać się omawiany dron, to zawrotne 94 km/h, dlatego konieczna jest zawodowa precyzja. Na pokładzie znajdują się systemy znane z poprzednich modeli, jednak mimo to opanowanie drona w powietrzu może stanowić pewną trudność dla początkujących.

DJI Inspire 2 Craft jest w stanie wykrywać przeszkody będące w odległości nawet 30 metrów, dzięki czemu jest w stanie skutecznie omijać je nawet podczas w pełni autonomicznego lotu. Posiada również znacznie unowocześniony system wizyjny niewymagający obecności dodatkowego operatora. Na koniec tylko wspomnimy, że sprzęt ten wyprodukowany został z użyciem dopracowanych, niezawodnych modułów i materiałów, dlatego jego awarie są niezwykle rzadkie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również