Drony, odkąd pojawiły się na rynku, zrobiły niemałe zamieszanie. Dostępne dla wszystkich amatorów latania, wzbudzają zainteresowanie wszystkich tych, którzy kiedyś, jako dziecko marzyli o wzbiciu się w powietrze. Bezzałogowce są obiektem zainteresowania nie tylko pasjonatów lotnictwa, ale również fotografów, czy kamerzystów. Zatem, jakiego drona do filmowania kupić, aby spełniał swoje zadanie?
Spis treści artykułu:
Rodzaj drona do filmowania – jaki będzie najlepszy?
Najbardziej podstawowym podziałem dronów jest ten uwzględniający liczbę posiadanych przez urządzenie śmigieł. Dlatego też w sprzedaży mamy: tricoptery, quadrocoptery, hexacoptery i octacoptery. Czym się one charakteryzują?
Pierwszy typ dronów – tricoptery – jak nazwa sama wskazuje, posiadają trzy śmigła i trzy silniki, których moc może być naprawdę duża. Wadą konstrukcji tego typu jest trudność w sterowaniu. Niesymetryczność w rozłożeniu silników sprawia, że opanowanie drona w trakcie lotu jest niezwykle trudne i możliwe do osiągnięcia jedynie przez doświadczonych pilotów.
Quadrocoptery, czyli obecnie najpopularniejsze drony, idealnie sprawdzają się w rękach osób niedoświadczonych. Ponadto nadają się do filmowania lub fotografowania z powietrza, ponieważ zastosowanie czterech silników sprawia, że udźwig tych maszyn jest na bardzo dobrym poziomie. Dzięki temu będziemy mogli połączyć drona z niemal dowolną kamerą sportową, nie tracąc przy tym dobrej sterowności.
Hexacoptery i octacoptery przeznaczone są dla półprofesjonalnych i profesjonalnych fotografów i filmowców. Napęd tych maszyn i generowany ciąg pozwala na montaż naprawdę ciężkiego sprzętu rejestrującego. Dodatkowo warto wspomnieć o bardzo dobrej stabilności lotu. Połączenie dużej masy urządzenia z mocnymi silnikami sprawia, że sprzęt ten jest w stanie pozostać niewzruszonym wobec nawet dużego wiatru. Wadą hexa- i octacopterów jest cena, która często przewyższa nawet 10 000 zł.
Czym charakteryzuje się dron do filmowania?
Podstawowym założeniem, jakie powinniśmy sobie postawić jest to, że dron do filmowania łączy dwie funkcje – latania i zapisywania obrazu. Oba te aspekty powinny być celem naszej największej troski. Z jednej strony urządzenie musi być stabilne, trwałe i długo utrzymywać się w powietrzu, nie tracąc zbyt wiele z funkcjonalności. Z drugiej musi utrzymać kamerę o określonym minimum parametrów. Nic nam po dronie, który będzie trwały, ale kamera na jego pokładzie będzie niskiej jakości. Cała zabawa to utrzymanie zdrowego balansu między jakością a możliwościami w ryzach odpowiednich finansów. Niestety, im lepszy ten balans, tym ceny urządzeń rosną – i to niekiedy lawinowo. Doskonały przykład dobrego drona to Karma firmy GoPro – łączy dobre cechy lotu i kamery. Półkę wyżej są już urządzenia DJI i Mavic, znacznie lepiej radzące sobie w powietrzu i o wiele droższe. Na co więc zwrócić uwagę?
Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając drona do filmowania, jest jakość jego wykonania. Większość produktów tego typu niestety wykonana jest z plastiku, jednak warto poszukiwać egzemplarza, który charakteryzuje się użyciem innego materiału (metalu, włókna węglowego) lub plastiku o zwiększonej wytrzymałości. Dlaczego? Ponieważ zawsze warto być przygotowanym na uszkodzenia, nawet wtedy, gdy jesteśmy doświadczonymi pilotami.
Naukę latania warto opanować więc na mniejszym i tańszym urządzeniu, nawet takim z niskiej półki cenowej. Podstawy latania powinny wejść nam w krew i łatwiej poradzimy sobie z mocniejszym dronem, będziemy też lepiej wiedzieć, czego nam przede wszystkim brak i na jaki parametr warto zwrócić uwagę. Poza tym latanie opiera się o zasady fizyki a nie moce obliczeniowe i jako takie pozostaje niezmienne więc to czego nauczymy się na podstawowym sprzęcie, będzie aktualne na mocniejszym i droższym. Traktujmy to jako inwestycję w przyszłe bezpieczeństwo nasze i urządzenia.
Jak dron do filmowania, to i kamera. Jakość tego elementu również nie powinna pozostawiać wiele do życzenia. Niezbędnym minimum jest wybranie kamery HD. Jakość ta będzie zadowalająca do tego, aby wyświetlić nagranie na ekranie komputera, czy telewizora. Warto również zadbać o odpowiednią prędkość nagrania. Optimum to 30 klatek na sekundę. Najlepsze kamery do dronów oferują rozdzielczość na poziomie 4K przy prędkości 60 klatek na sekundę.
Parametry obrazu w dużej mierze zależne są od matrycy i użytej optyki – warto znać te parametry dogłębnie, będzie od tego zależeć jakość zdjęć i filmów w przyszłości. Duża matryca to doskonała rozdzielczość obrazu i większe możliwości jego późniejszej obróbki. Poza dobrym softem i optyką, udaną matrycą i trwałością bardzo ważnym elementem jest stabilizacja obrazu. Za wzór niech posłuży system HyperSmooth z kamer GoPro. Nawet wchodząc czy wbiegając po schodach kamera doskonale radzi sobie z drganiami zachowując zdolność do płynnej rejestracji obrazu. Inne kamery także są wyposażone w ten system. Jeśli jest on za słaby, drgania samego drona będą rzutować na jakość obrazu. Dlatego też zanim kupimy takie urządzenie, niezbędnym krokiem jest uzyskanie wiedzy o tym jak pokładowa kamera radzi sobie z stabilizacją obrazu.
⇒ Sprawdź również nasz ranking dronów z kamerą 2022!
Jednak nic nam z dobrej kamery, jeśli bateria w dronie będzie pozwalała na jedynie kilka minut lotu. W kwestii zastosowanych ogniw bezapelacyjnie przodują większe konstrukcje. Za sprawą wymiarów w dronach profesjonalnych można wykorzystać ogniwo o dużo większej pojemności, dlatego czas lotu tych maszyn często przekracza nawet 20 minut. Ponadto polecamy również drony, których baterię można wymienić. Wtedy wystarczy krótka przerwa na wymianę baterii i znów można nagrywać z lotu ptaka.
Ostatnim elementem, na którym warto skupić się wybierając drona do filmowania, jest aparatura. Większość realizowanych z powietrza ujęć wykonywana jest z wysoką precyzją, dlatego też taki powinien być kontroler. Kluczowe jest błyskawiczne i dokładne oddawanie ruchów gałek sterujących, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć film w pełni zgodny z własnym pomysłem.
Jaki jest koszt drona do filmowania?
Cena drona to niestety temat rzeka. Jej wysokość zależy głównie od zaawansowania danego urządzenia i dołączonych akcesoriów. Prawdą również jest, że do profesjonalnego filmowania drony w kwocie do 1000 zł nie sprawdzą się. W znacznej większości są to lekkie konstrukcje, które jest w stanie poruszyć nawet niewielki wiatr. Ponadto zainstalowane na ich pokładzie kamery i inne wyposażenie nie jest wysokich lotów i podczas intensywnego wykorzystywania może często ulegać awariom.
⇒ Poznaj również nasz ranking dronów DJI aktualny na rok 2022!
Zatem, jeżeli planujesz filmowanie dronem, robienie nim zdjęć, czy nawet transmitowanie na żywo z powietrza – nie oszczędzaj na zakupie sprzętu. Wydatek kilkuset lub kilku tysięcy złotych więcej zwróci się w postaci wysokiej jakości ujęć i dobrze wykonywanej pracy.
Ja polecam drona DJI Phantom 4 PRO. Filmuje nim od ponad dwóch lat i nie miałem z nim najmniejszych problemów, bateria starcza na niecałe 30 min co w zupełności wystarcza na nagranie sporej ilości materiału.