Jaki dron do filmowania? Wybieramy najlepszy!

Drony, odkąd pojawiły się na rynku, zrobiły niemałe zamieszanie. Dostępne dla wszystkich amatorów latania, wzbudzają zainteresowanie wszystkich tych, którzy kiedyś, jako dziecko marzyli o wzbiciu się w powietrze. Bezzałogowce są obiektem zainteresowania nie tylko pasjonatów lotnictwa, ale również fotografów, czy kamerzystów. Zatem, jakiego drona do filmowania kupić, aby spełniał swoje zadanie?

Rodzaj drona do filmowania – jaki będzie najlepszy?

Najbardziej podstawowym podziałem dronów jest ten uwzględniający liczbę posiadanych przez urządzenie śmigieł. Dlatego też w sprzedaży mamy: tricoptery, quadrocoptery, hexacoptery i octacoptery. Czym się one charakteryzują?

Pierwszy typ dronów – tricoptery – jak nazwa sama wskazuje, posiadają trzy śmigła i trzy silniki, których moc może być naprawdę duża. Wadą konstrukcji tego typu jest trudność w sterowaniu. Niesymetryczność w rozłożeniu silników sprawia, że opanowanie drona w trakcie lotu jest niezwykle trudne i możliwe do osiągnięcia jedynie przez doświadczonych pilotów.

Quadrocoptery, czyli obecnie najpopularniejsze drony, idealnie sprawdzają się w rękach osób niedoświadczonych. Ponadto nadają się do filmowania lub fotografowania z powietrza, ponieważ zastosowanie czterech silników sprawia, że udźwig tych maszyn jest na bardzo dobrym poziomie. Dzięki temu będziemy mogli połączyć drona z niemal dowolną kamerą sportową, nie tracąc przy tym dobrej sterowności.

Hexacoptery i octacoptery przeznaczone są dla półprofesjonalnych i profesjonalnych fotografów i filmowców. Napęd tych maszyn i generowany ciąg pozwala na montaż naprawdę ciężkiego sprzętu rejestrującego. Dodatkowo warto wspomnieć o bardzo dobrej stabilności lotu. Połączenie dużej masy urządzenia z mocnymi silnikami sprawia, że sprzęt ten jest w stanie pozostać niewzruszonym wobec nawet dużego wiatru. Wadą hexa- i octacopterów jest cena, która często przewyższa nawet 10 000 zł.

Czym charakteryzuje się dron do filmowania?

Pierwszym aspektem, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, wybierając drona do filmowania, jest jakość jego wykonania. Większość produktów tego typu niestety wykonana jest z plastiku, jednak warto poszukiwać egzemplarza, który charakteryzuje się użyciem innego materiału (metalu, włókna węglowego) lub plastiku o zwiększonej wytrzymałości. Dlaczego? Ponieważ zawsze warto być przygotowanym na uszkodzenia, nawet wtedy, gdy jesteśmy doświadczonymi pilotami.

Jak dron do filmowania, to i kamera. Jakość tego elementu również nie powinna pozostawiać wiele do życzenia. Niezbędnym minimum jest wybranie kamery HD. Jakość ta będzie zadowalająca do tego, aby wyświetlić nagranie na ekranie komputera, czy telewizora. Warto również zadbać o odpowiednią prędkość nagrania. Optimum to 30 klatek na sekundę. Najlepsze kamery do dronów oferują rozdzielczość na poziomie 4K przy prędkości 60 klatek na sekundę.

⇒ Sprawdź również nasz ranking dronów z kamerą 2019!

Jednak nic nam z dobrej kamery, jeśli bateria w dronie będzie pozwalała na jedynie kilka minut lotu. W kwestii zastosowanych ogniw bezapelacyjnie przodują większe konstrukcje. Za sprawą wymiarów w dronach profesjonalnych można wykorzystać ogniwo o dużo większej pojemności, dlatego czas lotu tych maszyn często przekracza nawet 20 minut. Ponadto polecamy również drony, których baterię można wymienić. Wtedy wystarczy krótka przerwa na wymianę baterii i znów można nagrywać z lotu ptaka.

Ostatnim elementem, na którym warto skupić się wybierając drona do filmowania, jest aparatura. Większość realizowanych z powietrza ujęć wykonywana jest z wysoką precyzją, dlatego też taki powinien być kontroler. Kluczowe jest błyskawiczne i dokładne oddawanie ruchów gałek sterujących, gdyż tylko wtedy będziemy w stanie stworzyć film w pełni zgodny z własnym pomysłem.

Jaki jest koszt drona do filmowania?

Cena drona to niestety temat rzeka. Jej wysokość zależy głównie od zaawansowania danego urządzenia i dołączonych akcesoriów. Prawdą również jest, że do profesjonalnego filmowania drony w kwocie do 1000 zł nie sprawdzą się. W znacznej większości są to lekkie konstrukcje, które jest w stanie poruszyć nawet niewielki wiatr. Ponadto zainstalowane na ich pokładzie kamery i inne wyposażenie nie jest wysokich lotów i podczas intensywnego wykorzystywania może często ulegać awariom.

⇒ Poznaj również nasz ranking dronów DJI aktualny na rok 2019!

Zatem, jeżeli planujesz filmowanie dronem, robienie nim zdjęć, czy nawet transmitowanie na żywo z powietrza – nie oszczędzaj na zakupie sprzętu. Wydatek kilkuset lub kilku tysięcy złotych więcej zwróci się w postaci wysokiej jakości ujęć i dobrze wykonywanej pracy.

Ranking dronów do filmowania 2019

Inni droniarze szukali także:

  • drony do filmowania ranking
  • ranking dronow do filmowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *