Drony DJI: jaki wybrać i kupić?

Firma DJI przebojem wbiła się na światowy rynek i wszystko wskazuje na to, że prędko z niego nie zniknie. Oferowane przez tego producenta drony charakteryzują się nie tylko przystępną ceną, ale również bardzo dobrą jakością wykonania i ogromem funkcji. Duże zainteresowanie kupujących sprawia, że DJI sukcesywnie wypuszcza nowe produkty, ciągle pnąc się w górę. Zatem, jaki dron DJI jest najlepszy? Jakiego wybrać?

DJI Phantom 3 Standard – absolutna podstawa

Phantom 3 Standard to bardzo dobrze wyposażony dron profesjonalny. Quadrocopter wyposażony jest w nowoczesne, wystarczające do nawet szybkiego lotu silniki. Ponadto śmigła zostały wykonane z bardzo twardego i wytrzymałego materiału, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Dron na swoim pokładzie posiada wiele systemów, które znacznie ułatwiają sterowanie. Zaliczyć do nich można funkcję powrotu do nadajnika, automatyczny start i lądowanie, czy bardzo dobry żyroskop, dzięki któremu dron po starcie zawisa niemal nieruchomo w powietrzu.

Nie wolno zapomnieć również o kontrolerze. W tym przypadku producent zdecydował się zastosować autorskie rozwiązanie w postaci ergonomicznej aparatury, którą pilot może obsługiwać jedynie dwoma palcami i podglądu wysyłanego na ekran smartfona lub tabletu połączonego z dronem. Obraz w standardzie 720p rejestrowany jest przez kamerę umieszczoną na wysokiej jakości gimbalu. Ponadto użytkownik może nagrać widziany przez oko kamery obraz na kartę pamięci microSD.

Zasilanie drona DJI Phantom 3 Standard realizowane jest przez wbudowaną baterię o pojemności 4480 mAh. Pozwala ona nawet na 25 minut nieprzerwanego lotu. Na koniec tylko powiemy, że łączność omawianego drona DJI realizowana jest na częstotliwości 5,8 Ghz, dzięki czemu maksymalny zasięg urządzenia wynosi nawet 1 km. Krótko mówiąc, jeden z najlepszych dronów na początek.

DJI Phantom 3 Professional

Phantom 3 Professional jest znacznie unowocześnioną wersją swojego poprzednika. Producent jednak zdecydował się pozostać przy dobrze znanej, sprawdzonej i solidnej konstrukcji, dlatego dron ten na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym na tle wersji Standard. W rzeczywistości jednak znacznie zmieniła się elektronika znajdująca się na pokładzie urządzenia.

Główną zmianą poczynioną przez DJI jest usytuowanie znacznie nowocześniejszej kamery. W model tym pozwala ona rejestrować obraz z jakością UltraHD 4K, co jest niewątpliwym skokiem technologicznym w przyszłość. Maksymalna rozdzielczość nagrania może wynosić aż 4096 x 2160 pikseli, dlatego filmy będą cechowały się bardzo dobrą jakością nawet na dużym ekranie.

Poprawiono również funkcję powrotu do nadajnika, która w poprzedniej wersji nie zawsze się sprawdzała. Poprawę uzyskano dzięki zastosowaniu dwóch, oddzielnych systemów lokalizacji: GPS i GLONASS. Dzięki nim dron dokładnie zapamiętuje miejsce, w którym wystartował i wraca do niego zawsze wtedy, gdy naciśniesz odpowiedni przycisk na aparaturze.

Ostatnim elementem, o którym wspomnimy w przypadku Phantom 3 Professional, jest jego zasięg. Jak wiadomo, w poprzedniej wersji wynosił on około 1 km. Po unowocześnieniu jednak i ten aspekt uległ znacznej poprawie. Phantom 3 w wersji PRO może oddalić się nawet na 2 km, co pozwala na wykonywanie efektownych ujęć danego terenu, samemu na nim nie będąc.

DJI Phantom 4 – profesjonalista w każdym calu

Phantom 4 – quadrocopter jest dla osób, które potrzebują drona do zadań specjalnych. Konstrukcja ta ponownie została ulepszona względem poprzednich wersji, dzięki czemu użytkownik otrzymuje w pełni bezpiecznego, zaawansowanego technologicznie drona. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wersji 3 PRO, tak i tutaj wygląd nie zmienił się znacząco, a producent postawił na zmiany w elektronice.

Najbardziej znaczącą jest zastosowanie jeszcze lepszej, wydajniejszej kamery. W tym modelu umożliwia ona nie tylko nagrywanie w jakości 4K, ale dokonuje tego z prędkością 60 klatek na sekundę! Warto również zaznaczyć, że prędkość nagrywania w przypadku wybrania niższej jakości – FullHD wynosi 120 klatek na sekundę. Jest to niewątpliwy rekord w przypadku nagrywających urządzeń latających.

Sterowanie i funkcje z nim związane ponownie zostały poprawione. Producent zdecydował się również dodać kilka, przydatnych funkcji. Najatrakcyjniejszymi są: unikanie przeszkód, śledzenie obiektów, czy sterowanie dronem za pomocą palca. Odbywa się to przy użyciu ekranu tabletu lub smartfona. Wystarczy dotknąć wyświetlacz w wybrane miejsce, a dron poleci we wskazanym kierunku.

Ponadto sama aparatura uległa reorganizacji. W jej głównym punkcie znajduje się duży i czytelny ekran podglądu na żywo z kamery, a drążki sterowania w tym modelu wykazują się wyższą czułością. Użytkownik ma również możliwość przypisywania przyciskom dowolnie wybranych funkcji, dzięki czemu przesiadka z innego drona nie zakończy się kraksą.

Czas lotu został zwiększony do zawrotnych 30 minut, a maksymalny zasięg do aż 5 km! Parametry te sprawiają, że możemy nagrywać dowolne ujęcia, jednak nie poradzimy sobie bez wsparcia podglądu na żywo realizowanego za pomocą sieci Wi-Fi. W przypadku tego urządzenia jedyny problem może stanowić cena, gdyż jest ona niewątpliwie wyższa w porównaniu do Phantoma 3.

DJI Phantom 4 PRO – najnowocześniejszy z rodziny

Phantom 4 PRO jest najnowszym dzieckiem DJI w rodzinie dronów. Urządzenie to jest bezapelacyjnie najnowocześniejsze, jednak problem ponownie może stanowić cena. Sprzęt nadal jest uznawany za nowy, dlatego inwestycji ponad 7 000 zł nie każdy może dokonać.

Nie mniej, jednak dron ten charakteryzuje się bardzo dobrą kamerą, której jedyną zmianą jest zwiększenie rozdzielczości obiektywu do 20 megapikseli. Wszystkie pozostałe parametry technicznie nie uległy zmianie. Dodano jednak tryb Burst Mode, który przeznaczony jest do robienia zdjęć seryjnych.

Do możliwości drona dodano, przede wszystkim tryb Draw, dzięki któremu urządzenie pokona narysowaną na ekranie trasę. Wszystko odbywa się przy użyciu smartfona i bardzo czułego systemu lokalizacji. Nowością jest również aparatura, która w tym modelu jest jeszcze czulsza i posiada kilka, dodatkowych przycisków odpowiedzialnych za kontrolę kamery. Poza tym dobrze znane unikanie przeszkód, sterowanie ekranem, czy funkcja powrotu do nadajnika pozostała w niezmienionym stanie.

⇒ Zobacz także: Ranking dronów profesjonalnych 2019!

DJI Phantom 4 PRO jest urządzeniem uniwersalnym, o czym świadczą zastosowane tryby lotu. Użytkownik do dyspozycji ma ich aż 3: Position, Atti, Sport. W pierwszym, najbardziej podstawowym trybie mamy włączone wszystkie czujniki i opcje pomocne w sterowaniu. Atti inaczej możemy nazwać trybiem statywu. W tym przypadku dron pozostaje niemal nieruchomy, jego prędkość maksymalna spada do 7 km/h, a my możemy wykonać bardzo dokładne ujęcia terenu.

Trybu Sport chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Po przejściu na niego dron jest czulszy, zwrotniejszy i szybszy. Odblokowuje się maksymalna prędkość 72 km/h, ale nadal mamy możliwość korzystania z elektronicznego wsparcia sterowania. Mimo to korzystanie z trybu Sport zalecamy osobom, które mają już pewne doświadczenie w pilotażu.

Jakiego drona DJI wybrać?

Wybór drona DJI powinien odbywać się w oparciu o aspekty takie, jak cena i stawiane wymagania. Niestety, jak to często bywa w przypadku sprzętu elektronicznego, najbardziej zaawansowane urządzenia nie są najtańsze. Tak też jest w przypadku dronów DJI. Starsze modele, jak Phantom 3 i Phantom 3 PRO są tanie, jednak funkcje, jakie posiadają mogą nie okazać się wystarczające do tego, aby w pełni komfortowo latać. Z drugiej zaś strony mamy do wyboru urządzenia serii 4, dobrze wyposażone, ale wciąż nie na każdą kieszeń.

Najlepsze drony DJI – ranking 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *