Firma DJI przebojem wbiła się na światowy rynek i wszystko wskazuje na to, że prędko z niego nie zniknie. Oferowane przez tego producenta drony charakteryzują się nie tylko przystępną ceną, ale również bardzo dobrą jakością wykonania i ogromem funkcji. Duże zainteresowanie kupujących sprawia, że DJI sukcesywnie wypuszcza nowe produkty, ciągle pnąc się w górę. Zatem, jaki dron DJI jest najlepszy? Jakiego wybrać?
Spis treści artykułu:
- 1 DJI Spark
- 2 DJI Mavic Air
- 3 DJI Mavic Pro
- 4 DJI Mavic 2 Zoom
- 5 DJI Mavic 2 Pro
- 6 DJI Phantom 3 Standard – absolutna podstawa
- 7 DJI Phantom 3 Professional
- 8 DJI Phantom 4 – profesjonalista w każdym calu
- 9 DJI Phantom 4 PRO – najnowocześniejszy z rodziny
- 10 Jakiego drona DJI wybrać?
- 11 Najlepsze drony DJI – ranking 2022
DJI Spark
Najczęściej występujący jako combo z kamerą z obiektywem szerokokątnym f/2.6 25mm. Spark to niezwykle udana miniatura serii Mavic. Ma niewielkie rozmiary, jest mniejszy od serii Mavic i w zasadzie w rodzinie DJI funkcjonuje jako podstawowe urządzenie startowe, na którym można doskonalić swoje możliwości. Jednocześnie jest na tyle wytrzymały i udany technologicznie, że można go używać jako swojego bazowego drona bez uciekania się do drogich rozwiązań znanych z serii Phantom. Jeśli nie potrzebujemy drogiego drona i wystarczy nam kwadrans lotu – Spark będzie idealnym rozwiązaniem.
Zastosowana kamera ma matrycę o rozmiarze 12 megapikseli. Matryca jest dość czuła na światło i doskonale radzi sobie z rejestracją kolorów – ich odwzorowanie jest bardzo dobre. Zastosowano dwuosiowy gimbal, który praktycznie do zera redukuje drgania i udanie współpracuje z softem urządzenia. Tym, co w Sparku urzeka, są możliwości sterowania dłonią – naprawdę działające. System rozpoznawania twarzy sprawia, że dron może wystartować z ręki a odpowiedni gest pozwala na automatyczne selfie. System ShallowFocus potrafi naprawdę wiele, combo dron – kamera radzi sobie z tworzeniem automatycznych panoram a oprogramowanie 3D Vision pozwala na realizację ujęć z płytką głębią ostrości. Wygląda to bardzo efektownie, zwłaszcza przy dobrych warunkach oświetleniowych. Spark potrafi śledzić obiekty, poruszać się po określonej trajektorii lotu i omijać napotkane przeszkody. Większy potencjał urządzenie pokazuje już z aparaturą sterującą, dostępny jest bowiem tryb sport, a dron potrafi transmitować obraz video przez WiFi.
Cenowo całe combo jest dość przystępne i można je znaleźć już za około 2600 zł. Uzyskamy wówczas urządzenie o dużych możliwościach i ważące jedynie 300 gram. W zupełności wystarczy do pełnej wrażeń przygód z dronami jeśli nie zamierzamy wchodzić w temat profesjonalnie.
DJI Mavic Air
Dla firmy – jeden z fundamentów jej sukcesu. Udany Mavic Air to podstawowy element każdego profesjonalnego droniarza, który zafascynował świat fotografii i sprawił, że latanie i filmowanie stało się przyjemniejsze i bardzo przystępne. Seria Mavic to w gałęzi produktów DJI urządzenia znajdujące się technologicznie powyżej Sparka – mają dłuższy czas lotu, nieco lepszą kamerę i trzyosiową stabilizację, są też nieznacznie cięższe – i poniżej linii Phantom, dziedzicząc po niej jednak kilka elementów konstrukcyjnych. Wyraźna gradacja w produktach DJI sprzyja ich popularności. Cenowo to pułap powyżej Sparka i dużo poniżej Phantoma – około czterech tysięcy złotych.
Podstawową różnicą jest modularna i trwała budowa, pozwalająca na złożenie drona i zabranie go wszędzie w podróż. Waży 430 gram i jest relatywnie lekki. Kamera ma tę samą matrycę co Spark, ale obiektyw o ekwiwalencie 35mm, a gimbal jest już zaawansowany i trzyosiowy wobec dwuosiowego w Sparku. W konstrukcji użyto więcej stopów magnezu a cała konstrukcja sprawia wrażenie trwałej, mocnej i przemyślanej. Mavic ma dużo bardziej zaawansowany system kontroli lotu, wykorzystujący oprócz własnych siedmiu kamer także podczerwień i sensory ruchu, przez co doskonale radzi sobie w zawisie i śledzeniu obiektów – a może ich śledzić nawet szesnaście jednocześnie. Urządzenie tworzy sobie samo trójwymiarowy obraz terenu. Wbudowana pamięć – 8GB – może być łatwo rozbudowana dzięki kartom MicroSDXC, aż do 128GB.
Mavic Air to już poważna zabawa w droniarstwo. Kontroler jest intuicyjny i bardzo czuły, dron lata około dwudziestu minut i naprawdę fascynująco radzi sobie w powietrzu, a doskonała kamera pokładowa gwarantuje kapitalny obraz.
DJI Mavic Pro
Pierwsza generacja Mavic Pro to seria która windowała osiągnięcia dronów do wysokiego pułapu. Obecnie sporo urządzeń korzysta z rozwiązań zawartych w Mavic Pro, a DJI wypuściło drugą generację swojego flagowego quadrocoptera. Pro jest cięższy od Mavic Air o blisko 300 gram. Potrafi wysyłać wysokiej jakości obraz w odległości 80 metrów od operatora, a na dedykowanych bateriach przeleci nawet 15km. Wbudowana kamera radzi sobie idealnie z obrazem w rozdzielczości 4K i nie ma zamiaru nawet się zająknąć przy 30 klatkach na sekundę. Dron jest też relatywnie cichy i bardzo trwały dzięki mariażowi tworzyw sztucznych i stopów magnezu. Kamerę cofnięto w głąb konstrukcji, przez co niespodziewane wypadki raczej nie będą w stanie jej uszkodzić.
Podobnie jak mniejsi odpowiednicy, układ sensoryczny Mavic Air potrafi poradzić sobie samodzielnie z omijaniem przeszkód tworząc trójwymiarową siatkę terenu wraz z wszysktimi przeszkodami wymagającymi ominięcia. Dron samodzielnie wyląduje, posiłkuje się danymi GPS i Glonass, wróci do operatora w razie utraty sygnału i w czasie rzeczywistym informuje o stopniu zużycia baterii i konieczności jej wymiany. System Active Track, obecny też w Sparku, wymaga jedynie wskazania obiektu za którym ma podążać – urządzenie doskonale poradzi sobie z jego śledzeniem. Mavic Pro posiada też możliwośc zadania określonej wysokości względnej, którą dron zachowa bez względu na zmiany terenu.
Mavic Pro to absolutny fenomen. Cenowo nie jest to – biorąc pod uwagę dość specyficzne uwarunkowania tego sprzętu – jakiś wysoki pułap. Cztery tysiące złotych w zupełności wystarczą, by cieszyć się przyjemnym, długim lotem na spory zasięg – nawet cztery kilometry od operatora dron jest w pełni funkcjonalny i przewidywalny.
DJI Mavic 2 Zoom
Jak sama nazwa wskazuje, kamera Mavic 2 Zoom potrafi zbliżać. Dron fantastycznie lata, długo i wytrwale, wybacza sporo błędów, a rejestrowany obraz potrafi pozytywnie zaskoczyć i na długo pozostaje w pamięci. Innowacją jest to, że kamera potrafi przybliżyć obraz. Zazwyczaj w dronach stosuje się szerokokątne obiektywy stałoogniskowe, ponieważ sprzyja to prostocie konstrukcji i zachowaniu wysokiej jakości obrazu, więc dwukrotny zoom optyczny i czterokrotny cyfrowy – jak zapewnia producent, bezstratny – są z pewnością nowatorskim rozwiązaniem.
Zestaw radzi sobie dobrze w terenie. Układ sensorów przekazuje informacje do jednostki centralnej, która tworzy obraz terenu wraz z przeszkodami. Zastosowana kamera stabilizowana jest trzyosiowo, ale największe skarby kryje w możliwościach wspartych właśnie zoomem. Urządzenie potrafi płynnie zmieniać ogniskową, wypaczać perspektywę, tworzyć w czasie rzeczywistym ciekawe efekty filmowe, zaglądać za przysłowiowy horyzont, śledzić obiekty wraz z płynną zmianą zoomu, co nadaje filmom kinowy posmak i profesjonalny sznyt.
Dron Mavic 2 Zoom to powiew świeżości i bezkompromisowy profesjonalizm wśród dronów. Przepaść dzieli rozwiązania w nim zawarte od tanich modeli podstawowych, a dla fotografów będzie doskonałym rozwiązaniem w poszukiwaniach idealnych ujęć.
DJI Mavic 2 Pro
Mavic 2 Pro to jeden z najciekawszych modeli firmy DJI. Jest to już w pełni profesjonalne urządzenie, pełnymi garściami korzystające z doświadczeń serii Phantom i jej rozwiązań technologicznych, jednocześnie wciąż pozostając od nich relatywnie tańsze. DJI podniosło jakość wykonania elementów sterujących, zapewniając długotrwałość lotu na poziomie 30 minut, wielokierunkowe wykrywanie przeszkód, włączając w system obrazu udogodnienia takie jak hyperlapse a zasięg transmisji wzrósł do prawie pięciu kilometrów. W takiej odległości dron jest w stanie prowadzić stream obrazu w jakości 720p, co jest wartością oszałamiającą, zwłaszcza dla kogoś, kto przesiądzie się na Mavic 2 z mniejszego urządzenia.
Największą innowacją Mavic 2 Pro jest jednak jego system optyczny, opracowany w ścisłej współpracy z legendarnym szwedzkim Hasselbladem. Zastosowana w dronie kamera ma oznaczenie L1D i matrycę CMOS z 20 megapikselami na pokładzie. Jakość obrazu jest porażająca. Dron wykonuje zdjęcia w pełnym HDR, kamera ma możliwość ręcznego sterowania przysłoną a odwzorowanie kolorów i szczegółów jest rewelacyjne, dzięki 10-bitowemu systemowi kolorów (w porównaniu do tradycyjnych ośmiobitowych systemów) i firmowemu oprogramowaniu Hasselblada. Zdjęcia można wykonać w jakości Super Resolution i ich jakość bywa zdumiewająca. Wieloosiowy gimbal doskonale radzi sobie z stabilizacją obrazu.
W serii Mavic, model Pro drugiej generacji to nowy poziom wykonania, jakości i ergonomii połączony z absolutnie bezkompromisową jakością obrazu. Model doskonale nada się jako w pełni profesjonalne urządzenie, zwłaszcza dzięki długotrwałości lotu sięgającej 30 minut, świetnemu wykonaniu, prostemu interfejsowi i kamerze, która bezwzględnie nokautuje rozwiązania konkurencji na każdym poziomie. Cenowo to wysoki pułap, i cena powyżej 5500 zł nie powinna nikogo dziwić, jest to jednak świetna inwestycja i warta każdej wydanej złotówki.
DJI Phantom 3 Standard – absolutna podstawa
Phantom 3 Standard to bardzo dobrze wyposażony dron profesjonalny. Quadrocopter wyposażony jest w nowoczesne, wystarczające do nawet szybkiego lotu silniki. Ponadto śmigła zostały wykonane z bardzo twardego i wytrzymałego materiału, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia. Dron na swoim pokładzie posiada wiele systemów, które znacznie ułatwiają sterowanie. Zaliczyć do nich można funkcję powrotu do nadajnika, automatyczny start i lądowanie, czy bardzo dobry żyroskop, dzięki któremu dron po starcie zawisa niemal nieruchomo w powietrzu.
Nie wolno zapomnieć również o kontrolerze. W tym przypadku producent zdecydował się zastosować autorskie rozwiązanie w postaci ergonomicznej aparatury, którą pilot może obsługiwać jedynie dwoma palcami i podglądu wysyłanego na ekran smartfona lub tabletu połączonego z dronem. Obraz w standardzie 720p rejestrowany jest przez kamerę umieszczoną na wysokiej jakości gimbalu. Ponadto użytkownik może nagrać widziany przez oko kamery obraz na kartę pamięci microSD.
Zasilanie drona DJI Phantom 3 Standard realizowane jest przez wbudowaną baterię o pojemności 4480 mAh. Pozwala ona nawet na 25 minut nieprzerwanego lotu. Na koniec tylko powiemy, że łączność omawianego drona DJI realizowana jest na częstotliwości 5,8 Ghz, dzięki czemu maksymalny zasięg urządzenia wynosi nawet 1 km. Krótko mówiąc, jeden z najlepszych dronów na początek.
DJI Phantom 3 Professional
Phantom 3 Professional jest znacznie unowocześnioną wersją swojego poprzednika. Producent jednak zdecydował się pozostać przy dobrze znanej, sprawdzonej i solidnej konstrukcji, dlatego dron ten na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się niczym na tle wersji Standard. W rzeczywistości jednak znacznie zmieniła się elektronika znajdująca się na pokładzie urządzenia.
Główną zmianą poczynioną przez DJI jest usytuowanie znacznie nowocześniejszej kamery. W model tym pozwala ona rejestrować obraz z jakością UltraHD 4K, co jest niewątpliwym skokiem technologicznym w przyszłość. Maksymalna rozdzielczość nagrania może wynosić aż 4096 x 2160 pikseli, dlatego filmy będą cechowały się bardzo dobrą jakością nawet na dużym ekranie.
Poprawiono również funkcję powrotu do nadajnika, która w poprzedniej wersji nie zawsze się sprawdzała. Poprawę uzyskano dzięki zastosowaniu dwóch, oddzielnych systemów lokalizacji: GPS i GLONASS. Dzięki nim dron dokładnie zapamiętuje miejsce, w którym wystartował i wraca do niego zawsze wtedy, gdy naciśniesz odpowiedni przycisk na aparaturze.
Ostatnim elementem, o którym wspomnimy w przypadku Phantom 3 Professional, jest jego zasięg. Jak wiadomo, w poprzedniej wersji wynosił on około 1 km. Po unowocześnieniu jednak i ten aspekt uległ znacznej poprawie. Phantom 3 w wersji PRO może oddalić się nawet na 2 km, co pozwala na wykonywanie efektownych ujęć danego terenu, samemu na nim nie będąc.
DJI Phantom 4 – profesjonalista w każdym calu
Phantom 4 – quadrocopter jest dla osób, które potrzebują drona do zadań specjalnych. Konstrukcja ta ponownie została ulepszona względem poprzednich wersji, dzięki czemu użytkownik otrzymuje w pełni bezpiecznego, zaawansowanego technologicznie drona. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku wersji 3 PRO, tak i tutaj wygląd nie zmienił się znacząco, a producent postawił na zmiany w elektronice.
Najbardziej znaczącą jest zastosowanie jeszcze lepszej, wydajniejszej kamery. W tym modelu umożliwia ona nie tylko nagrywanie w jakości 4K, ale dokonuje tego z prędkością 60 klatek na sekundę! Warto również zaznaczyć, że prędkość nagrywania w przypadku wybrania niższej jakości – FullHD wynosi 120 klatek na sekundę. Jest to niewątpliwy rekord w przypadku nagrywających urządzeń latających.
Sterowanie i funkcje z nim związane ponownie zostały poprawione. Producent zdecydował się również dodać kilka, przydatnych funkcji. Najatrakcyjniejszymi są: unikanie przeszkód, śledzenie obiektów, czy sterowanie dronem za pomocą palca. Odbywa się to przy użyciu ekranu tabletu lub smartfona. Wystarczy dotknąć wyświetlacz w wybrane miejsce, a dron poleci we wskazanym kierunku.
Ponadto sama aparatura uległa reorganizacji. W jej głównym punkcie znajduje się duży i czytelny ekran podglądu na żywo z kamery, a drążki sterowania w tym modelu wykazują się wyższą czułością. Użytkownik ma również możliwość przypisywania przyciskom dowolnie wybranych funkcji, dzięki czemu przesiadka z innego drona nie zakończy się kraksą.
Czas lotu został zwiększony do zawrotnych 30 minut, a maksymalny zasięg do aż 5 km! Parametry te sprawiają, że możemy nagrywać dowolne ujęcia, jednak nie poradzimy sobie bez wsparcia podglądu na żywo realizowanego za pomocą sieci Wi-Fi. W przypadku tego urządzenia jedyny problem może stanowić cena, gdyż jest ona niewątpliwie wyższa w porównaniu do Phantoma 3.
DJI Phantom 4 PRO – najnowocześniejszy z rodziny
Phantom 4 PRO jest najnowszym dzieckiem DJI w rodzinie dronów. Urządzenie to jest bezapelacyjnie najnowocześniejsze, jednak problem ponownie może stanowić cena. Sprzęt nadal jest uznawany za nowy, dlatego inwestycji ponad 7 000 zł nie każdy może dokonać.
Nie mniej, jednak dron ten charakteryzuje się bardzo dobrą kamerą, której jedyną zmianą jest zwiększenie rozdzielczości obiektywu do 20 megapikseli. Wszystkie pozostałe parametry technicznie nie uległy zmianie. Dodano jednak tryb Burst Mode, który przeznaczony jest do robienia zdjęć seryjnych.
Do możliwości drona dodano, przede wszystkim tryb Draw, dzięki któremu urządzenie pokona narysowaną na ekranie trasę. Wszystko odbywa się przy użyciu smartfona i bardzo czułego systemu lokalizacji. Nowością jest również aparatura, która w tym modelu jest jeszcze czulsza i posiada kilka, dodatkowych przycisków odpowiedzialnych za kontrolę kamery. Poza tym dobrze znane unikanie przeszkód, sterowanie ekranem, czy funkcja powrotu do nadajnika pozostała w niezmienionym stanie.
⇒ Zobacz także: Ranking dronów profesjonalnych 2022!
DJI Phantom 4 PRO jest urządzeniem uniwersalnym, o czym świadczą zastosowane tryby lotu. Użytkownik do dyspozycji ma ich aż 3: Position, Atti, Sport. W pierwszym, najbardziej podstawowym trybie mamy włączone wszystkie czujniki i opcje pomocne w sterowaniu. Atti inaczej możemy nazwać trybiem statywu. W tym przypadku dron pozostaje niemal nieruchomy, jego prędkość maksymalna spada do 7 km/h, a my możemy wykonać bardzo dokładne ujęcia terenu.
Trybu Sport chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Po przejściu na niego dron jest czulszy, zwrotniejszy i szybszy. Odblokowuje się maksymalna prędkość 72 km/h, ale nadal mamy możliwość korzystania z elektronicznego wsparcia sterowania. Mimo to korzystanie z trybu Sport zalecamy osobom, które mają już pewne doświadczenie w pilotażu.
Jakiego drona DJI wybrać?
Wybór drona DJI powinien odbywać się w oparciu o aspekty takie, jak cena i stawiane wymagania. Niestety, jak to często bywa w przypadku sprzętu elektronicznego, najbardziej zaawansowane urządzenia nie są najtańsze. Tak też jest w przypadku dronów DJI. Starsze modele, jak Phantom 3 i Phantom 3 PRO są tanie, jednak funkcje, jakie posiadają mogą nie okazać się wystarczające do tego, aby w pełni komfortowo latać. Z drugiej zaś strony mamy do wyboru urządzenia serii 4, dobrze wyposażone, ale wciąż nie na każdą kieszeń.