Uprawnienia na drona: jak je zdobyć i na co pozwalają?

Wydawać by się mogło, że dronem latać może każdy i nie ma znaczenia ostateczny cel odbywania lotów. Niestety, ale nie w każdej sytuacji możemy zgodnie z prawem wzbić się dronem w powietrze. Polskie prawo dość dokładnie reguluje te kwestie, dlatego dziś omówimy wszystkie aspekty wyrabiania i posiadania uprawnień na drona.

Licencja na drona – kiedy jest potrzebna?

Dronem można latać na terenie kraju (spełniając warunki prawa lotniczego), ale nie wolno przy jego pomocy świadczyć usług o charakterze zarobkowym. Wtedy konieczne jest nie tylko zarejestrowanie działalności gospodarczej, ale również posiadanie licencji na drona.

Dokument tego typu nosi nazwę certyfikatu UAVO. Aby go otrzymać, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego, który łącznie kosztuje 201 zł. W tej sumie zawiera się zarówno egzamin praktyczny, jak i teoretyczny i koszt wydrukowania dokumentu.

Egzamin to jednak nie wszystko. Konieczne jest również zrobienie specjalistycznych badań lekarskich kosztujących około 250 zł i wykupienie polisy OC. Ostatni element jest najdroższy, ponieważ ubezpieczenie kosztuje, bagatela 500 zł. Dopiero po spełnieniu wszystkich formalności i zdaniu egzaminu będziemy mogli legalnie zarabiać dronem.

Jakie kwestie poruszane są na egzaminie?

W przypadku dronów egzamin nie ma za zadanie nauczyć nas obsługi urządzenia, lecz prawa lotniczego i zasad odbywania lotów. Ale bez obaw, chodzi jedynie o niezbędne podstawy, czyli informacje, kiedy i gdzie można latać samolotami bezzałogowymi. Warto zatem przed egzaminem przyswoić sobie wszystkie najważniejsze kwestie, ponieważ nie jest ich aż tak dużo, a ponowne ponoszenie wszystkich kosztów może być druzgocące dla prywatnego budżetu.

Część praktyczna egzaminu jest jedynie formalnością. Zazwyczaj trwa około 6-10 minut, a zdający ma za zadanie wykonać jedynie podstawowe czynności związane z pilotowaniem. Egzaminator sprawdza, czy potrafimy wznieść drona w powietrze, wylądować nim i wykonać jedno, wymyślone przez niego zadanie. Ponadto w trakcie egzaminu mamy również do czynienia z symulowaną sytuacją awaryjną (dwa drony będące w powietrzu).

Szkolenie na operatora drona

Do egzaminu kończącego się wydaniem uprawnień na drona nie musimy przygotowywać się sami. Pomóc nam w tym może specjalistyczna firma, która świadczy usługi szkoleniowe w zakresie droniarstwa. Udział w szkoleniu wiąże się niestety z poniesieniem kosztów, które w przypadku podstawowego kursu wynoszą 1200 – 2400 zł (cena zależna od szczegółowości zajęć) lub nawet 10 000 zł w momencie, gdy chcemy nauczyć się pilotażu drona będącego poza zasięgiem naszego wzroku.

Mam licencję na drona – co dalej?

Teraz gdy zdałeś egzamin i masz już swoje uprawnienia, możesz rozpocząć pracę jako operator drona. Do wyboru masz dwie opcje:

  • założenie własnej działalności gospodarczej, co wiąże się z jej wszystkimi aspektami,

  • zatrudnić się w firmie, która świadczy usługi nagrywania lub robienia zdjęć dronem.

Szczególnie atrakcyjna wydaje się druga opcja, ponieważ księgowość i rozliczenia firmowe nas nie dotyczą, a pracę do czasu nabrania doświadczenia możemy wykonywać pod okiem bardziej doświadczonego kolegi. Nie mniej, jednak wybór należy do Ciebie.

Ile można zarobić, będąc operatorem?

Z racji tego, że branża ta jest jeszcze nowa, nie wiele osób ma uprawnienia na drona, a samo pilotowanie niesie za sobą dość duże ryzyko – operator drona zarabia duże pieniądze. Gdy możemy pochwalić się dużymi umiejętnościami, mamy dostęp do stałych i regularnych zleceń, nasze konto może zasilać kwota nawet 2000 zł dziennie. Wystarczy jedynie wykonywać pracę zgodnie z życzeniem klienta i dobrze ją wycenić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *