Jakiego drona kupić? Kupujemy sprzęt latający!

Już od kilku lat możemy zauważyć rosnącą popularność dronów. W znacznej większości są to maszyny latające, dzięki którym możliwe jest zarówno ściganie się, śledzenie obiektów, jak i filmowanie, czy robienie zdjęć z perspektywy „lotu ptaka”. Dlatego też w tym artykule podpowiemy Ci, jakiego drona kupić, aby móc wykorzystywać go do planowanych zastosowań. Pokażemy Ci również nasz ranking dronów 2022.

Rodzaje dronów latających i ich zastosowanie

Przyjęliśmy już, że tekst ten poświęcimy dronom latającym, ale na rynku znajdują się dwa rodzaje maszyn tego typu. Dlatego też pierwszym aspektem, który warto poruszyć, jest zastanowienie się, na jaki typ się zdecydować i do czego będzie wykorzystywany. Jest to istotne, ponieważ każdy rodzaj charakteryzuje się odmiennymi cechami.

Drony wielowirnikowe (dualcoptery, quadcoptery itp.) – za napęd tych urządzeń odpowiada silnik wraz ze śmigłami. Zasada lotu jest identyczna, jak w przypadku dobrze znanych nam śmigłowców – po wytworzeniu siły nośnej urządzenie unosi się w powietrzu. Sprzęt tego typu idealnie nadaje się na początek, do nagrywania, czy robienia zdjęć. Ponadto wybrane modele przystosowane są również do wyścigów.

Płatowce – inaczej zwane są samolotami bezzałogowymi. Konstrukcyjnie zbliżone są do samolotów. Sterowanie dronami tego typu jest trudniejsze i wiele do życzenia pozostawia cena, która jest bardzo często wyższa w porównaniu do najlepszego drona typu quadcopter. Dlatego też nie polecamy płatowców osobom początkującym i wielbicielom filmowania.

Materiały użyte do produkcji a jakość wykonania

To, z jakich materiałów został wykonany dron, bezpośrednio przekłada się na jego ostateczną jakość. W związku z tym polecamy szukać sprzętu odporniejszego na wszelkiego typu uszkodzenia. Rada ta dotyczy szczególnie osób początkujących, które nie mają doświadczenia w pilotażu. Wbrew pozorom uszkodzić drona nie jest trudno, dlatego materiały odgrywają tak istotną rolę.

Niestety, ale tańsze urządzenia wykonywane są wyłącznie z plastiku, który łatwo może ulec uszkodzeniu. Różnicę natomiast zauważymy w spasowaniu poszczególnych elementów, dlatego przed zakupem zwróć uwagę, czy w opiniach o danym sprzęcie nie przewija się zdanie o jego konstrukcji i jakości wykonania.

Droższe i często bardziej wymagające drony cechują się wykonaniem ze znacznie lepszych materiałów takich, jak metal, styropian, czy nawet włókno węglowe. Świadczy to bezpośrednio o odporności całego urządzenia, gdyż materiały te w dużej części są niezwykle giętkie, a co za tym idzie – trudno je zniszczyć.

Jakie czujniki muszą być w dronie?

Sterowanie dronem niewyposażonym w jakiekolwiek czujniki byłoby niezmiernie trudne. To też producenci na pokładzie swoich urządzeń umieszczają różnego typu elementy ułatwiające latanie. Najbardziej podstawowym, a zarazem najczęściej występującym jest żyroskop połączony z akcelerometrem. Zestaw ten odpowiada za stabilizację maszyny w trakcie lotu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że na dobrą jakość żyroskopu szczególną uwagę powinni zwrócić początkujący piloci drona.

Ponadto znaczna część urządzeń latających wyposażona jest również w kompas i GPS. Funkcje te okażą się szczególnie przydatne osobom, które wykorzystują drona do filmowania lub śledzenia obiektów. Najbardziej podstawowe możliwości, jakie oferuje połączenie tych funkcji to wskazywanie dokładnej pozycji i wysokości, na jakiej znajduje się dron. Z kolei bardziej zaawansowane technologicznie maszyny są w stanie pokonać wyznaczoną trasę właśnie w oparciu o GPS, czy wrócić do miejsca startu przy niskim stanie baterii.

Tryby sterowania dronem – na jaki się zdecydować?

W powietrzu mamy ogromną ilość ruchów możliwych do wykonania, dlatego sterowanie może przysporzyć wielu trudności. Ponadto sterowanie w powietrzu zależy od orientacji drona w danym momencie, dlatego często będziemy zmuszani do zmiany sterowania dłońmi. W wybranych pozycjach ruch do góry staję się ruchem do dołu, a w lewo będzie w prawo. W związku z tym zalecamy, aby wybrać urządzenie z trybem headless. Dzięki niemu sterowanie będzie przebiegało zawsze w ten sam sposób.

W tym momencie pragniemy uspokoić osoby, które na wieść o dodatkowej funkcji dopadło zrezygnowanie – jest ona dostępna w tańszych dronach dla początkujących, dlatego w tym momencie nie pozostaje nic innego, jak rozpoczęcie przygody z dronem!

Jakie sterowanie dronem jest najlepsze?

Obecnie na rynku mamy dostępne drony umożliwiające sterowanie zarówno przy pomocy smartfonu, jak i tabletu, czy aparatury. Najpowszechniej wykorzystywany jest ostatni sposób. Najczęściej przybiera on formę łatwego w obsłudze gamepada, którego wymiary nie są duże.

Sprawa przedstawia się nieco inaczej w przypadku bardziej zaawansowanych technologicznie urządzeń. Sterowanie nimi może odbywać się, w zależności od modelu, przy pomocy tabletu, smartfona lub bardziej skomplikowanej aparatury. Szczególnie wygodne jest wykorzystanie urządzeń mobilnych, ponieważ do kontroli drona wystarczy jedynie aplikacja, wbudowany w sprzęt żyroskop i połączenie Wi-Fi. W sprzedaży można odnaleźć również opcje hybrydowe, które także polecamy.

Czas lotu drona

Maksymalny czas, przez jaki dron może latać w powietrzu, zależy w dużej mierze od użytego akumulatora. To też element ten powinien być możliwie najwydajniejszy, aby urządzenie dostarczyło nam maksymalnej rozrywki na pojedynczym ładowaniu.

Drony dla początkujących pozwalają na latanie przez około 6 minut i jest to czas wystarczający na to, aby etapami uczyć się latać. Warto w tym miejscu wyraźnie zaznaczyć, że sprzęt do nauki latania jest niewielkich rozmiarów. Drony tego typu często mieszczą się na otwartej dłoni, dlatego nie ma możliwości zamontowania w nich większych ogniw. Dopiero po opanowaniu trudnej sztuki sterowania można przejść na większe maszyny, wyposażone w baterie litowo-polimerowe, które mogą unosić się w powietrzu przez nawet 30 minut.

Jakiego drona kupić? Cena drona

Cena drona jest tym, co najczęściej blokuje nas przed dokonaniem zakupu. W istocie, jeśli mamy duże wymagania kwota, jaką przyjdzie nam zapłacić za urządzenie będzie duża. Ma to bezpośredni związek z zaawansowaniem technologicznym i dołączonymi do zestawu akcesoriami. Najnowocześniejsze drony mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednak przed zakupem warto zastanowić się, czy urządzenie w tej konfiguracji jest nam niezbędne, ponieważ może okazać się, że w sprzedaży jest inne, minimalnie słabsze, ale dostarczające równie dużo rozrywki.

Wybierając drona, należy być niezwykle rozważnym i zachować zimną krew, aby nie popełnić błędu. Kupno sprzętu, którego nie będziemy w stanie pilotować może zakończyć się jego całkowitym zniszczeniem i uznaniem inwestycji za nietrafioną. Podejmując decyzję o zakupie danego urządzenia, zwróć uwagę nie tylko na możliwości sterowania nim, ale również gabaryty, zainstalowane czujniki, czy dodatkowe wyposażenie. Przeanalizuj też ranking dronów, który umieszczamy poniżej. Zachęcamy również do przeczytania wpisu o kamerach do drona.

TOP 10 dronów – Ranking 2022

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Przeczytaj również